Logo

Останні новини

Експорт "Газпрому" росте за чужий рахунок
06.12.2011 10:35
PDF Друк E-mail

Експорт "Газпрому" росте за чужий рахунокНе дивлячись на рецесію в Євросоюзі, Росія нарощує постачання газу до Європи, заявляє керівництво "Газпрому" і обіцяє збільшити експорт в далеке зарубіжжя на 11,5% - до 151 млрд куб. м газу.

На зустрічі з прем'єром Володимиром Путіним 3 грудня глава "Газпрому" Олексій Міллер уточнив, що "об'єм продажів на ринку далекого зарубіжжя перевищить 151 мільярд кубометрів" і це майже на 11% більше, ніж минулого року. Постачання газу на ринку країн СНД - 48 мільярдів "кубів", вся решта об'єму - це споживання всередині країни, підрахував Міллер.
Експерти, опитані "Незалежною газетою", відзначають суперечність в цифрах. Раніше "Газпром" понизив прогноз по експорту на поточний рік з 155-158 до 151-152 млрд куб. м. За даними кінця лютого, постачання газу в далеке зарубіжжя у 2010 році скоротилися на 1,5% і склало 138,6 млрд куб. м. До того ж компанія повідомляла про те, що збільшила експорт на 14,5% за вісім місяців 2011 року.

Як пояснюють експерти Центру економічних досліджень (ЦЭІ) "РІА-аналітика", у газівників не все гаразд, оскільки є брак попиту, оскільки контрактна ціна російського газу на зовнішньому ринку знову перевищила спотову.

Динаміка експорту російського газу у третьому кварталі помітно погіршала. Якщо у першому кварталі 2011 року, коли спотова ціна газу була вище контрактної, продажі газу за рубіж у "Газпрому" виросли на 30% в річному порівнянні, то в третьому кварталі відбувся спад на 5,8%.

Погіршення динаміки експорту в третьому кварталі в основному відбулося через різке скорочення постачань на Україну - на 41,4%. Також дещо прискорився спад постачань до Німеччини, знизилися темпи зростання постачань до Італії. Проте підсумки дев'яти місяців в цілому позитивні.

Партнер консалтингової компанії RusEnergy Михайло Крутіхін пояснює суперечність даних іграми із статистикою: "Цифри явно лукаві, минулого року джерела "Газпрому" говорили, що експорт склав майже 139 мільярдів кубометрів свого газу. Проте за статистикою експорту газу в далеке зарубіжжя, яку публікує Центробанк, показник зовсім інший - 107 мільярдів кубометрів за підсумками 2010 року".

Хитрість, як припускає Крутіхін, можливо, полягає в тому, що "Газпром" купує чужий газ і його перепродує, користуючись ексклюзивним правом на експорт. Концерн як і раніше володіє правом експорту газу, видобутого іншими компаніями, нагадує аналітик.

Дійсно, на початку року попит на російське паливо ріс, але спалах споживання пояснювався досить просто - через аномально морозні зими 2010 року споживачі прагнули наперед заповнити свої підземні газові сховища. А сьогодні попит на газ передбачено падає, оскільки ПХГ вже заповнені.