Logo

Останні новини

Росія списала Афганістану 11 млрд доларів "радянських боргів"
05.12.2011 16:45
PDF Друк E-mail

Росія списала Афганістану 11 млрд доларів "радянських боргів" Росія за останні десять років списала Афганістану більше 11 млрд доларів держборгу, повідомив у понеділок глава МІДа РФ Сергій Лавров, виступаючи на міжнародній конференції з Афганістану в німецькому Бонні.

"За минуле десятиліття Росія внесла значний внесок в зусилля світової спільноти по сприянню Афганістану. Нами списано більше 11 мільярдів доларів держборгу Афганістану. Надаємо допомогу у становленні армії і поліції Афганістану шляхом безвідплатної передачі озброєння і боєприпасів..." - цитує Лаврова РІА "Новини".
Крім того, додав міністр, на постійній основі Росія надає Афганістану гуманітарну допомогу: за 10 років це понад 40 тисяч тонн пшеничної муки та інших вантажів, зокрема різної техніки, на загальну суму близько 50 млн. доларів.

"Якраз зараз здійснюється постачання до Афганістану 3 тисяч тонн пшеничної муки, виділені кошти на передачу в дар 40 великовантажних автомобілів", - сказав міністр.

На конференції планується обговорити питання передачі міжнародними силами сприяння безпеки (МССБ) в Афганістані відповідальності місцевим збройним силам до 2014 року, а також довгострокові зобов'язання міжнародного співтовариства по сприянню Афганістану з 2015 по 2024 роки і оцінку процесу національного примирення в Афганістані.

Росія співробітничає зі світськими властями Афганістану з початку 1990-х років, додає портал BFM.ru. Після виведення радянських військ СРСР, а потім Росія поставляли боєприпаси бійцям Північного альянсу, які билися проти мусульманських екстремістів. Після того, як за підтримкою НАТО супротивники талібів відбили у них крупні міста, Росія почала підтримувати афганську армію і поліцію.

Ефективність російської техніки в афганських умовах визнали бійці НАТО. США купили в Росії вертольоти Мі-17 для потреб Афганістану. Крім цього РФ допомагає західним країнам здійснювати постачання вантажів для міжнародних сил сприяння безпеки в країні.

Москва намагалася добратися до афганських корисних копалини. Наприклад, у 2007 році держкомпанія "Тяжпромекспорт", а також "Союзметаллресурс", що входить до групи Олега Деріпаскі, брали участь в тендері на експлуатацію родовища міді Айнак. У результаті родовище пішло до китайців.

Американські ЗМІ писали, що не обійшлося без крупного "відкату" афганським властям. На відміну від Москви, у Пекіна і Делі є свої лобістські групи в парламенті та уряді Афганістану.

В результаті з крупних російських компаній в Афганістані зараз діє "Роснєфть", а також "Лукойл", який займається постачаннями паливно-мастильних матеріалів.

Росіяни намагаються зайняти іншу нішу - зайнятися відновленням інфраструктури, побудованої в Афганістані ще радянськими фахівцями (наприклад, тунель "Саланг" і завод азотних добрив в Мазарі-Шаріфі). Але більшість проектів росіяни вимушені проводити через Агентство США по міжнародному розвитку (USAID).

Середньорічний дефіцит бюджету в 7,2 млрд доларів означає, що Афганістан ще довго вимагатиме іноземного фінансування. Жозефіна Бассинет, що очолює відділення Всесвітнього банку в кабулі, заявила, що міжнародне співтовариство постарається уникнути різкого зниження допомоги Афганістану, повідомила раніше газета The Guardian.