Logo

Останні новини

Саркозі готовий очолити "форсований марш" за порятунок євро
06.12.2011 08:45
PDF Друк E-mail

Саркозі готовий очолити "форсований марш" за порятунок євро Міжнародне рейтингове агентство Standard&Poor's попередило Німеччину, Францію і ще 13 країн єврозони про можливе пониження кредитних рейтингів.

Вірогідність пониження їх довгострокових і короткострокових рейтингів в найближчі 90 днів аналітики оцінюють 50 на 50, повідомляє телерадіокорпорація ВВС.

Агентство планує завершити перегляд рейтингів країн після запланованого на кінець тижня саміту Євросоюзу, де знову обговорюватимуться плани стабілізації єврозони.
Залежно від результатів саміту рейтинг може бути знижений на один пункт відносно Австрії, Бельгії, Фінляндії, Німеччини, Нідерландів і Люксембургу і на два пункти для всієї решти країн списку, включаючи Францію, що має найвищий рейтинг ААА.

Що стосується відсутніх у списку Кіпру і Греції, то довгостроковий кредитний рейтинг Кіпру вже знаходиться у стадії перегляду, а рейтинг Греції знижувати просто нікуди.

Тим часом президент Франції Ніколя Саркозі і канцлер Німеччини Ангела Меркель в ході переговорів в Парижі висловили думку, що бюджети країн єврозони надалі повинні піддаватися жорсткішому контролю з боку органів ЄС.

Для розв'язання боргової кризи, як вважають лідери Франції і Німеччини, Євросоюзу в найближчі декілька місяців необхідно укласти новий конституційний договір.

27 країн Європейського союзу одержать текст цієї угоди вже в кінці тижня, на саміті ЄС, що відкривається в Брюсселі, нагадує радіо "Свобода". За словами Ніколя Саркозі, Франція і Німеччина повні рішучості "пройти форсованим маршем для відновлення довіри до євро і єврозони".

Перша антикризова міра - це автоматичні санкції проти країн, які порушують європейські правила трипроцентного дефіциту річного бюджету, заявив президент Франції. Друга міра - золоте правило, яке зобов'яже всі 17 країн членів єврозони прийняти конституційний закон, що дозволяє конституційному суду кожної країни стежити за тим, щоб уряд приймав збалансований бюджет.

Як відзначають французькі засоби масової інформації, дана угода - це компроміс. Ще рік тому Німеччина пропонувала прийняти новий договір, в якому б обмовлявся ефективний механізм санкцій проти дуже марнотратних країн - членів єврозони.

Врешті-решт, Франція погодилася підтримати Німеччину, але при цьому проект договору став менш радикальним. Карати дуже марнотратні країни спеціальний комісар з Брюсселя не стане, але конституція кожної країни повинна буде передбачати заходи по контролю за ухваленням збалансованого бюджету.

У самій Франції майже 40% її жителів виступили за те, щоб найближчими роками відмовитися від євро і повернутися до франка, мовиться в опитуванні, результати якого публікує газета Le Monde.

З'ясувалося, що 36% респондентів хотіли б повернутися до звичної валюти. Зате 60% впевнені, що Франції необхідно залишитися в єврозоні.

Крім того, трохи менше половини учасників опитування вважає, що використання євро є "швидше перешкодою" для розвитку їх країни. Протилежної думки дотримуються третина респондентів.

Греція, Португалія та Італія навряд чи зуміють розрахуватися по своїх зовнішніх запозиченнях, вважають експерти Центру європейської політики (СІРОК). Спеціально розроблений для проблемних країн Південної Європи дефолтний індекс CEP-Default-Index продовжує швидко знижуватися, пише "РБК daily".

Спочатку головним джерелом занепокоєння для фінансових ринків була Греція. Проте поступово в цю водоверть опинилися втягнуті і інші держави півдня Європи, у тому числі і третя за об'ємом економіка єврозони - Італія.

Доповідь свідчить про те, що найсильніше погіршується положення Греції. Так, CEP-Default-Index для цієї країни знизився з -9,9 пункту в 2010 році до -12,2 пункту в першому півріччі 2011 року. Через глибоку економічну кризу почав скорочуватися сукупний капітал народного господарства Греції. Таким чином, взяті у борг за кордоном гроші "повністю йдуть на внутрішнє споживання", констатує СІРОК.

Протягом перших шести місяців цього року вперше відмічено скорочення сукупного основного капіталу і в Португалії: тут дефолтний індекс СІРОК знизився з -7,5 до -8,2 пункту. Криза поглинає і Італію: на тлі збільшення імпорту капіталу її індекс знизився з -1,5 до -2,5 пункту. У позитивній зоні зберегти свій дефолтний індекс вдалося тільки Іспанії, оскільки ця країна інвестувала капіталу більше, ніж імпортувала.

Аналітики СІРОК також констатують, що постійно знижується і конкурентоспроможність Португалії, Італії, Греції та Іспанії. Так, витрати на оплату праці з розрахунку на одиницю продукції виросли в Греції за минулі десять років на 36,5%, що майже вдесятеро перевищує аналогічний показник для Німеччини.

Намагаючись відновити конкурентоспроможність своєї економіки, уряд Португалії, наприклад, має намір зараз збільшити робочий день на півгодини, а також відмінити вісім неробочих святкових днів. Крім того, воно хоче прибрати перешкоди на шляху зростання економіки шляхом приватизації держсектору, скорочення персоналу держустанов і лібералізації дотепер дуже жорсткого трудового законодавства.

Що ж до Греції, то аналітики СІРОК виключають можливість того, що ця країна зможе до 2015 року, як це передбачено другим пакетом допомоги, обійтися без фінансової підтримки інших держав.