Logo

Дослідження McKinsey: всі країни єврозони виграли від єдиної валюти
11.01.2012 11:09
PDF Друк E-mail

Дослідження McKinsey: всі країни єврозони виграли від єдиної валютиЗгідно з розрахунками міжнародної консалтингової компанії McKinsey, введення єдиної грошової одиниці принесло, зокрема, у 2010 році всім 17 країнам Європи 332 млрд євро, чи ж 3,6% від їх загального ВВП. Левову частку цієї суми (195 млрд євро) вдалося одержати завдяки низьким обліковим ставкам, ще 100 млрд - за рахунок розвитку єдиного ринку торгівлі.

Важливу роль зіграло і скорочення так званих технічних витрат, зокрема на транзакції. У ряді країн, наприклад в Німеччині, певний внесок в економіку внесло і підвищення конкурентоспроможності компаній за рахунок зміни стратегій і збільшення продуктивності в порівнянні з часом до існування євро.
У найбільшому виграші від єдиної валюти опинилася Австрія. У 2010 році загальна валюта принесла економіці цієї країни 2,2 млрд євро (7,8% ВВП). Примітно, що від введення євро виграли навіть самі проблемні країни - Греція, Італія, Португалія. Їх економіка розбагатіла на суми, еквівалентні 0,1, 2,7 і 2,1% від ВВП відповідно. При цьому аналітики McKinsey спростували ствердження критиків євро, які вважають, що підйом провідних країн відбувся за рахунок слабкіших.

Недивно, що McKinsey вважає сценарій краху євро трагедією для всього регіону, пише "РБК daily". У цьому випадку, як вважають аналітики, єдину валюту можуть зберегти лише так звані північні країни: Німеччина, Франція, Люксембург, Бельгія, Австрія, Фінляндія, Естонія, Словаччина і Словенія.

В результаті весь вже колишній регіон євро чекає важча рецесія, ніж у 2008-2009 роках. Економіка країн, що покинули євро, падатиме до 2016 року на 2,7%, держборг виросте до 129% від ВВП, а безробіття - до 24%. Ті ж країни, які збережуть євро, також втратять: їх ВВП знизиться на 0,9% в рік, а заборгованість виросте до 90%. В результаті виникне така криза ліквідності, в порівнянні з якою колапс Lehman Brothers і наступні події будуть лише квіточками.