Logo

Російські компанії перестали вкладатися у власний розвиток
05.12.2011 11:29
PDF Друк E-mail

Російські компанії перестали вкладатися у власний розвитокЗа три квартали 2011 року валовий об'єм фінансових вкладень крупних і середніх підприємств, за даними Росстата, склав 45,7 трлн рублів, або 85% прогнозованого річного ВВП. Роком раніше було 66% ВВП, у 2008 році - 40%.

Оборот фінансових вкладень в 10 разів перевищив об'єм інвестицій в основний капітал - а до кризи перевищував його тільки в 2-3 рази. Майже 60% обороту коштів припало на депозити, 0,9% яких - довгострокові. "Гроші в економіці є, але вони не інвестуються", - такий висновок робить в "Відомостях" Валерій Міронов з Центру розвитку Вищої школи економіки.
Цього року Росія одержить від експорту нафти на 60 млрд доларів більше, ніж у 2008 році, а співвідношення капвкладень до експорту в рублевому виразі, за розрахунками Міронова, складе 57,4% проти 75% у 2008 році.

Міронов припускає, що накопичення дозволять підприємствам легше пережити вірогідний другий виток кризи. "Інвестиційний клімат, вибори, невизначеність на світовому ринку - все це призводить до того, що інвестори вичікують", - пояснює він.

Інший експерт, Олег Солнцев з ЦМАКП, відзначає, що надмірна ліквідність зосереджена в основному у сировинному секторі, частка власного оборотного капіталу в оборотних активах негативна майже по всіх галузях, окрім нафтопереробки, нафтохімії і енергетики, тобто залежність промисловості від рефінансування боргу, залишається значною.

Зв'язувати себе новими кредитами хочуть не всі: за даними, в листопаді доступність кредитів оцінювали як надмірну 10% підприємств чорної металургії, 7% хімпрому, 4% харчопрому. Уповільнення кредитування було б благом, відображало б вищу готовність до шоків, вірогідність яких висока, переконаний Солнцев.