Logo

Частина країн ЄС виступила проти проекту «Північний потік-2»
Автор: Administrator
16.03.2016 20:19
PDF Друк E-mail

Вісім країн-членів Євросоюзу підписали лист голові Єврокомісії Жан-Клоду Юнкеру, в якому висловили незгоду з проектом «Північний потік-2». Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на копію відповідного документа.

«Проект "Північний потік-2", що знаходиться на етапі підготовки може нести певні ризики для енергетичної безпеки в Центральній і Східній Європі», — йдеться в документі. На думку заявників, проект суттєво вплине на розвиток ринку газу і модель транзиту газу в регіоні, в першу чергу на транзитний маршрут через територію України.

За даними агентства, лист датований 7 березня. Його підписали прем'єр-міністри Чехії, Естонії, Угорщини, Латвії, Польщі, Словаччини, Румунії та президент Литви. Останню версію звернення, за даними джерел агентства, підписала Хорватія, але уряд країни не підтвердило цю інформацію. В Єврокомісії також не змогли підтвердити агентству факт отримання листа.

У лютому 2016 року голова концерну Shell в Росії Олів'є Лазар заявив, що проект «Північний потік-2» буде реалізований, незважаючи на політичні дискусії. За його словами, «Північний потік-2» потрібен Європі, враховуючи зростання попиту на газ і падіння видобутку.

Проект не раз піддавався критиці з боку східноєвропейських держав-членів ЄС та України. У грудні 2015 року прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк зазначив, що будівництво газопроводу суперечить інтересам Євросоюзу. На його думку, трубопровід залишає Україну, Польщу і Словаччину «без мільярдів доларів доходів громадян», а також ставить Європу в залежність від «Газпрому».

Угода акціонерів за проектом «Північний потік-2», яка передбачає розширення «Північного потоку» (будівництво третьої і четвертої ниток), була підписана на початку вересня минулого року в рамках Східного економічного форуму у Владивостоці. До складу нового консорціуму увійшли «Газпром», E. ON, Shell, BASF/Wintershall, OMV і Engie. Дві нові нитки загальною річною потужністю 55 мільярдів кубометрів, як і вже діючі, пройдуть від російського узбережжя по дну Балтійського моря до Німеччини. Введення трубопроводу в експлуатацію заплановано на четвертий квартал 2019 року.