Logo

Товарні спекулянти заробили 250 мільярдів доларів за десять років
Автор: Артур БІЛИНСЬКИЙ
15.04.2013 11:54
PDF Друк E-mail

20 найбільших компаній, які торгують ф'ючерсами, опціонами та іншими похідними товарними інструментами, за підсумками останніх десяти років заробили близько 250 мільярдів доларів. Про це пише The Financial Times з посиланням на аналіз документів торгових домів, а також інтерв'ю топ-менеджерів, банкірів і консультантів.

У 2000 році сукупний прибуток цих компаній склав 2,1 мільярдів, а до 2008 року збільшилася до 36,5 мільярдів доларів. Минулого року обсяг продажів десяти найбільших трейдерів — Vitol, Glencore, Trafigura, Cargill, Mitsubishi, ADM, Noble, Wilmar, Louis Dreyfus і Mitsui — досяг 1,2 трильйонів доларів, що еквівалентно ВВП Іспанії або Південної Кореї. Наприклад, Vitol відзвітувала про виручку в 303 мільярди доларів минулого року.

Прибуток трейдерів збільшився на тлі відсутності загального регулятора ринку похідних товарних інструментів. Недавно влада Швейцарії, на території якої зареєстровано більшість великих трейдерів, офіційно визнала, що над цією галуззю немає нагляду.

Крім того, трейдери платять відносно невисокі податки в 5-15 відсотків, користуючись різними можливостями для мінімізації виплат у Швейцарії, Нідерландах, Сінгапурі і на Кіпрі. Для порівняння, нафтовики та інші видобувні компанії платять 30-45 відсотків податків, американські банки — 20 відсотків.

Такого стрімкого збільшення прибутку трейдерам вдалося досягти також за рахунок швидкого зростання китайської економіки. 2012 рік показав, що темпи зростання ВВП КНР сповільнюються. Відповідно, в майбутньому торговим трейдерам варто чекати спаду прибутку, вважає глава Vitol Йен Тейлор (Ian Taylor). За його словами, на фінансовий результат вплине також посилення конкуренції.